Klinik Çalışmalar 

Üstün Klinik Sonuçlar Göstermektedir.

 

rekdosa
Giriş:
301 denekte yapılan bu 24 haftalık çalışma, temizleyici, tonik, alfa hidroksi asit, tretinoin, hidrokinon ve SPF’nin spesifik bir protokolünden oluşmuş (Grup 1) patentli bir sistemin (Obagi Nu-Derm System) klinik etkinliği ve güvenliği, temizleyici ve SPF 30 içeren bir %0.1 tretinoin kürü ile (Grup2) temizleyici ve SPF 30 içeren % 4’lük hidrokinon kürü (Grup 3) ve temizleyici, nemlendirici ve SPF 30’dan içeren hekimlerin önerdiği en yaygın reçetesiz ilaç ürünleriyle (Grup 4) karşılaştırılarak incelenmiştir.

Yöntemler: Yüz ile ilgili fotohasar (ağız çevresi kırışıklıkları, göz çevresi kırışıklıkları, yüzdeki kırışıklıklar, hiperpigmentasyon, berrraklık, solgunluk, dokunma ile hissedilen pürüzlülük ve gevşeklik) ve iritasyon (eritem, ödem, pul pul dökülme, papüler döküntü, yanma, sızlama, kaşıntı ve gerginlik), başlangıçta ve tedavinin 1, 6, 12, 18 ve 24. haftalarında araştırmacı klinik derecelendirenler tarafından değerlendirilmiştir. Dijital fotografi, ultrason taramalar, silikon kopyalar ve tam kat yüz biyopsileri de yapılmıştır.

Bulgular: Obagi Nu-Derm System, 12 haftadaki ve 24 haftadaki değerlendirmelerde başlangıçtan itibaren olan değişim ile gösterilmiş olarak yedi değişkenin hepsinde diğer üç tedaviye göre anlamlı ölçüde daha etkilidir (P<0.05) (Şekil 1ve 2).

Sonuçlar: Obagi Nu-Derm System, 12 ve 24 haftadaki diğer üç kürden (ilaç veya reçetesiz ilaç) daha üstündür.

  1. Obagi Nu-Derm System, yaygın olarak doktorların önerdiği tretinoin ve hidrokinon kürleri ve reçetesiz ilaç kürü ile karşılaştırıldığında ağız çevresindeki ince kırışıklıkları, göz çevresi ince kırışıklıklarını, benekli hiperpigmentasyonu, saflığı, solgunluğu, dokunma ile hissedilen pürüzlülüğü ve gevşekliği anlamlı ölçüde düzeltmektedir.
  2. % 0.1 tretinoin, % 4 hidrokinon ve SPF ile birlikte temizleyici, tonik, alfa hidroksi asitlerin bir protokolünden meydana gelen Obagi Nu-Derm System, diğer test edilmiş terapilere göre fotohasarın tedavisinde istatiksel olarak daha üstün etkinliğe sahiptir.
  3. Obagi Nu-Derm System, uygun denetim altında olduğunda iyi bir şekilde tolere edilebilmektedir.
  4. Diğer etkinlik parametreleri, gelecekteki bir yayında tanımlanacaktır.
  5. Fotohasarlı cildin özelliği olan ince çizgileri ve kırışıklıkları artı gevşekliği olan kişilerde sonuçları en iyi şekilde alabilmek için klinik uygulayıcılar tedaviyi ilaç kürleriyle ve daha ideal bir sonuç için Obagi Nu-Derm System ile düşünmelidirler.

    Farklı akademik yayınları okumak için tıklayınız.

Translate »