Sıkça Sorulan Sorular

Neden sistemdeki tüm ürünleri kullanmak zorundayım?

Her bir Obagi Medical ürünü, diğer ürünlerle birlikte kullanıldığında etki edecek şekilde formüle edilmiştir. Sistem kullanıldığında en etkin sonuca ulaşabilmek için formüller pH seviyesini dengeler ve içerikler cildin alt katmanlarına kadar nüfuz eder.

Ürünler göz çevresi, boyun ve göğüs bölgesine uygulanabilir mi?

Elastiderm Eye Cream hariç, diğer ürünleri hassas ve ince derili olan göz çevresine uygulamaktan kaçınmalısınız. Ürünler boyun ve dekolte bölgesinde kullanılabilmektedir, ancak boyun ve dekolte derisi yüz derisinden farklıdır. Bu yüzden doktorunuzun önereceği dozaj ve kullanım şekline sadık kalarak boyun ve göğüs bölgesine de kullanabilirsiniz.

Ürünler hamile ve emziren hanımlar tarafından kullanılabilir mi?

Tretinoin içeren ürünler, hamile ve emziren hanımlar tarafından kullanılamaz. Ancak diğer ürünleri  –doktora danışmak şartıyla-  kullanmakta sakınca yoktur.

Ürünler güneşte (örneğin açık havada spor yaparken veya plajda) kullanılabilir mi?

Güneş ışınının ciltte yaptığı tahribatı göz önüne alarak, uzun süre güneşe maruz kalmamak gerekir. Obagi Sunshield SPF 50 kullanmadan güneşe çıkmamalısınız. Sistemi kullanırken her ne kadar cildinizde güneşe ve sıcağa karşı bir hassasiyet oluşsa da, açık hava aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ancak birkaç saatte bir güneş koruyucunuzu uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Ürünleri kullanmayı bırakırsam ne olur?

Cilt, yaşayan en büyük organımızdır ve sürekli kendini yenilemektedir. Cilt hücreleri ortalama 28 ile 40 gün arasında olgunlaşıp yüzeye taşınır. Ölü hücreler ise ciltten tamamen temizlenmeden önce 12 gün yüzeyde kalırlar. Ürünleri kullanmayı durdurursanız, sağlıklı hücre yenilenme işlemini kesintiye uğratırsınız.  Başladığınız noktaya geri dönersiniz.

Obagi Nu-derm System yaşlanan cilt için ne yapar?

Cilt yaşlandıkça, tıpkı vücut gibi kendini yenileme kabiliyetini kaybeder. Obagi Nu-Derm System, genç ve sağlıklı cilt döngüsünü sağlayan cilt bakım sistemidir.

Obagi Nu-derm System’i kullandığımda sonucu ne kadar zamanda görürüm?

Kullanım şekli ve sıklığı her hastanın kendi cilt durumuna göre belirlenir. Doktorunuzun veya cilt bakım uzmanınızın sizin ihtiyaçlarınıza göre, size özel hazırlayacağı protokolü uygulayarak 4-6 haftada gözle görülür sonuçlar almaya başlarsınız.

Obagi Nu-derm System’ı kullanırken beklentim ne olmalı?

Değişimin birkaç evresini tecrübe edebilirsiniz. “Yaşlı olanın atıldığı” ilk evrede, sistemin ölü hücrelerin soyulmasını ne kadar hızlandırdığına, böylece cildin tabaka tabaka ayrılıp soyulduğuna ve yerini alttan gelen taze ve kadifemsi cilde bıraktığına tanık olursunuz. “Yeniyle tanışma evresi” olan 2. evrede cildiniz bu soyulmaya karşı dayanıklılık oluşturmaya başlar. Bu sırada sistem, cilt hücrelerini hücresel seviyede 3. evreye dönüştürmeye çalışır. “Sağlıklı parlaklık” olan 3. evrede ise kollajen ve elastin üretimi artar, cilt esnekliğine kavuşur. Ciltteki düzensiz renk ve pigmentasyon kaybolmaya başlar. “Yeni siz” olan 4.evrede cildiniz daha genç ve daha sağlıklı hale gelmiştir.

C Vitamini neden önemlidir?

C Vitamini, cildi yaşlandıran serbest radikallere karşı etkili antioksidanların en önemlilerindendir. Çalışmalar, C Vitamini’nin en etkili L-askorbik asit formunda olduğunu, güneşten korunmaya yardımcı olduğunu, güneş ışınlarından zarar görmüş cildin yenilenmesine olanak sağladığını, ince çizgileri azalttığını kollajen yapımını uyardığını ve ciltteki olası renk düzensizliklerini önlediğini göstermektedir.

Neden Obagi Nu-derm System Obagi Blue Peel ile ilişkili olarak kullanılır?

Cilt yüzeyini düzeltme uygulamaları (Blue Peel), genellikle sağlıksız cilde yapılır. Obagi Nu-derm System ile önemli cilt hücresi fonksiyonları arttırılarak Blue Peel uygulama öncesinde cilt hazırlanır ve uygulama sonrası yaşanması olası rahatsız dönemin kısalmasına yardımcı olunur. Daha ötesi, uygulama sonrası hassasiyet, hiperpigmentasyon ve yaraların azalmasını sağlar. Uygulamadan sonra cildin normal yapısına ve fonksiyonlarına dönüş süresini hızlandırır.

Blue Peel uygulamasından önce ne kadar süreyle Obagi Nu-derm System kullanmalıyım?

Cildin tipine, durumuna, yapılması planlanan Blue Peel derinliğine göre çeşitlilik gösterir. Genellikle ön hazırlık süresi 6 haftadır. Ciltteki lekenin yoğunluğuna göre bu süre 12-18 haftaya kadar çıkabilir.

Blue Peel’in TCA cilt soymadan farkı nedir?

Çünkü TCA, şeffaf bir solüsyon olduğundan cilde sürülürken homojen dağıtılması mümkün olmayacak ve kolayca istenmeyen sonuçlara yol açabilecektir. Blue Peel ise, TCA’in derinliğini kontrol edebilen tek üründür. Mavi baz, tutarlı ve uyumlu sonuçların elde edilmesine yardımcı olur.

İyileşme sürecinde beklentiler ne olmalıdır?

Blue Peel’in derinliğine göre iyileşme süresi 3 ile 10 gün arasındadır. Uygulamadan sonra cildinizde hafif bir şişlik hissedebilirsiniz. Ayrıca cildiniz uygulamadan itibaren 2-3 gün içerisinde soyulmaya başlayacaktır.

Obagi System ürünleri niçin yalnızca doktorlar ve eğitim almış uzmanlar tarafından öneriliyor? Ürünler internet yoluyla herhangi bir danışmanlık almadan doğrudan satın alınabilir mi?

Obagi System cilt bakım ürünleri ABD’de  FDA, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı onaylı,  güçlü formüllü ürünlerdir ve sadece doktor/uzman tarafından (örn: dermatolog,plastik cerrah,medikal estetik hekim ve eğitimli güzellik uzmanı)  önerilen ürünlerdir.

Obagi System ürünlerinin,  büyük mağazalarda, eczanelerde ve haber/reklam yoluyla satılan ürünlerden farkı nedir?

Cilt fonksiyonunu güçlendirmek için çalışan Obagi System cilt bakım ürünleri eczacılıkla ilgili ürünlerdir. Parakende satış mağazalarından alınan ürünler kozmetik ürünleridir. Bu ürünler kullanıldıklarında hasarlı cildi maskelerler ve cilt yüzeyinde geçici konfor sağlarlar ancak cildi düzeltmezler.

Doktorumla ve/veya cilt bakım uzmanımla ne sıklıkta iletişim kurmalıyım?

Doktorunuzla veya cilt bakım uzmanınızla onların tercih ettiği sıklıkta görüşmelisiniz. Genellikle ilk 3 hafta haftada 1 kez ya da tedavinin bir parçası olarak daha önce konuşulmamış bir zamanda iletişim kurulabilir. Tedavi süresince doktorunuzla tedavinin aşamaları hakkında bilgi alışverişinde bulunmalısınız.

Obagi-C Fx System’ın diğer Vitamin C ürünlerinden ne farkı vardır?

Obagi-C Fx System, Amerika’da C Vitamini sistem ürünleri arasında ilk sıradadır. Patentli formülü ve ispatlanmış içerikleriyle daha parlak, ışıldayan bir cilt için kullanımda kolaylık sağlar. C Vitamini ürünlerinin cilt yüzeyini kolayca nemlendirmesine karşın, Obagi-C Fx System, cildin tüm tabakalarına nüfuz eder ve diğer markalardan daha etkili bir şekilde C Vitamini’ni daha fazla dağıtır.

Tretinoin, Obagi-C Fx System ile birlikte önerilebilir mi?

Obagi-C Fx System, cildinizi parlak bir eldiven gibi saracak şekilde tasarlanmıştır. Tretinoin veya başka bir madde eklemek tavsiye edilmez. Ancak cildinizin spesifik ihtiyaçları için doktorunuz veya cilt bakım uzmanınızla görüşebilirsiniz.

Translate »